DENİB DESIGN 1. EV VE BANYO TEKSTİLİ TASARIM YARIŞMASI

Sayfa Resmi

DENİB DESIGN 1. EV VE BANYO TEKSTİLİ TASARIM YARIŞMASI

 

1. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması; Denizli kentini bir tasarım merkezi haline getirmek amacıyla, havlu-bornoz ve uyku grubu sektörlerini merkeze alarak, bu sektörlerdeki yerli ve yabancı paydaşları bir araya getirerek, çıktıları olan ve bu çıktıların sektöre fayda sağlayacağı, bu bağlamda tüm dünyada Denizli ve Türkiye tasarım gücünü tanıtacak bir DENİB etkinliğidir. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in koordinatörlüğünde, T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ile ev tekstili ürünlerine yönelik bir tasarım yarışması olan Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması’nın, Türkiye ve Denizli ihracatına katkı sağlaması amacıyla, yarışmanın bu yıl birincisi gerçekleşecektir. Türk tasarım gücüne katkıda bulunmak ve tasarımcıları destelemek için yarışma iki ayrı kategoriden ve iki ayrı katılımcı profilinden oluşacaktır.

 

Katılımcılar:

•Üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerinde, Sanat Tasarım Fakültelerinde, Mimarlık ve Tasarım Fakültelerinde; Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil Tasarımı, Moda Tasarımı veya tekstil ile ilişkili diğer dört yıllık tasarım bölümlerinde öğrenime devam etmek ya da mezun olmak. 

•Öğrenciler için: 18 ve 30 yaş arası gerçek kişiler (01.01.1990 sonrası doğmuş olup, başvuruların son tarihi itibariyle 18 yaşından büyük olan).

•Profesyoneller için: 45 yaşını geçmemiş gerçek kişiler. Birinci maddedeki özellikleri taşıyor olmak veya Güzel Sanatlar Fakültelerinden ya da Eğitim Fakültelerinin Resim Bölümlerinden mezun olmak. 

 

Kategoriler: 

1. Kategori Ev Tekstili: Yatak Örtüsü, Kırlent, Pike, Nevresim Takımı (nevresim, çarşaf, yastık kılıfı).

2. Kategori Banyo Tekstili: El havlusu, Baş havlusu, Banyo havlusu, Bornoz, Peştamal, Banyo Paspası.
* Bornoz tasarımları kadın, erkek veya çocuk olabilir.

*Yarışmacıların başvurdukları her bir kategoride değerlendirilmeye alınabilmeleri için, kategorilerde belirtilen her bir ürünü tasarlamaları gerekmektedir.

 

DENİB, ev tekstili sektörünün önemli ürünleri arasında bulunan havlu-bornoz ve uyku grubunun tasarımı, üretimi ve uygulaması alanında tasarımcıların yetişmesini sağlamak, yetişen tasarımcıların ülke ihracatına katkıda bulunmasını amacıyla farklı çalışmalar yürütülmektedir. 

 

Bu sene birincisini düzenlenecek Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması’na geleceğin ve günümüzün tüm tasarımcılarını bekliyoruz. 

 

Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışmasının Amaçları:

 

- Özelde Denizli olmak üzere Türkiye genelinde ev ve banyo tekstili sektörünün ihracatını artırmak,

- Denizli’nin, Tasarımın Marka şehri olarak tanınmasına katkıda bulunmak,

- Sektörün gelişimine ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak,

- Tasarlanan ürünlerin, üretimlerini gerçekleştirerek sergiler  oluşturmak,

- Ev ve banyo tekstili sektöründe yeni tasarımcılar yetiştirilmesine teşvik etmek,

- Yenilikçi ve özgün tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmak,

- Sektörde motivasyon, iş birliği ve dayanışmaya katkıda bulunmak,

- Denizli’de ihraç edilebilir ürün çeşitliliğini arttırarak, uluslararası pazarda özgün tasarımları ortaya çıkaran ihracatçı firmaların rekabet gücünü artırmak,

- Sektöre yenilikçi, katma değeri yüksek ve inovatif ürünler kazandırmak,

- Sergilenen ürünlerin üreticiler tarafından toplu üretimlerini yapmak ve ihracatta ödüllü projeler ve tasarımlar ile Denizli’nin marka algısını yukarıya taşımak,

- 2023 İhracat Stratejisi kapsamında ülkemizde AR-GE ve tasarım kültürünün yerleşmesi ve teknoloji ile bütünleşecek altyapıyı oluşturmaktır.

sky-triangel yellow-triangel