FLOURISH-GÜZELLEŞME

“DENİB DESIGN Ev ve Banyo Tekstili Tasarımı Yarışması” da trendlerden ilham alarak, 2023 Sonbahar/Kış ev ve banyo tekstili alanındaki modasını tasarımcı vizyonu, trend okuması ve dokunuşuyla ortaya çıkaracak bir tasarım süreci olarak planlandı. 

 

Türk tekstil sektörünün dünya çapında önemli bir bölümünü oluşturan uyku ve banyo tekstili üretimini, trendlerden beslenen tasarımcı bakışıyla geleceğe taşıyacak olan DENİB DESIGN’ın bu yılki teması 2022-23 sezonuna atıfta bulunan bir trend konsepti: FLOURISH-GÜZELLEŞME
 

2020 yılı özellikle yaşam tarzımızda yıllarca hissedilecek değişikliklerin de başlangıcı oldu. Bundan sonra başlıca yaşam alanımız olan ev artık her zamankinden daha fazla önem kazandı. Artık evlerimizde çalışıyor, spor yapıyor ve eğleniyoruz; yalnız ya da aile bireyleriyle... Bu etkilerle değişen yaşam tarzları, önümüzdeki yıllar içinde daha da yaygınlaşacak.

 

Doğaya ve sisteme pozitif katkısı çok olan sürdürebilirlik kavramının etkisi ile yenilenme, geri dönüşüm döngüsü yaşamda önemli hale geldi. Fonksiyonellik, yumuşak materyaller ve doğal dokular yaşam alanımızdaki tüm tasarımlara yansımayı sürdürecek.

 

Doğaya zarar vermeyen hatta fayda sağlayacak teknikler geliştirilerek üretim yapılması artık kaçınılmaz. Doğanın faydasına hizmet edecek sistemler geliştireceğiz. Bugüne kadar hep doğadan aldık, artık karşılıksız doğaya hizmet edecek bir sistem arayışındayız. Tamamen doğadan, primitif yaşam formlarından ve dokulardan esinlenerek oluşan tasarımlar ön planda olacak. Tüm bunları gerçekleştirirken de gelenek ve göreneklerimizi yeniden yorumlayarak yerel el işçiliği ve malzemelerini kullanmamız çok önemli. Özellikle de yeni lüks kavramı içinde bulunan ekolojik sürdürebilirlik, yenilenebilir yaşam tarzlarının ve el işçiliğinin kişiselleştirilmesi yaşamımızda artık daha çok etkili. 

 

Tüm bu gelişmelerle birlikte ev tekstili artık eskisinden çok daha cesur ve renkli bir görünüme geçmiştir. Eskiden gördüğümüz tutucu renk ve tonların yerine daha renkli ve doğanın etkilediği sevinci, mutluluğu yansıtan renkler geldi. Canlı renkleri artık evlerimizin içine getiriyoruz, atıklarımızı değerlendirmek istiyoruz, doğanın esintilerini evimizin içine taşımak için yöntemler araştırıyoruz.

 

Yeşil başta olmak üzere, gün ışığından gecenin karanlığına kadar aldığı tüm renklerin kullanıldığı yaşam alanımızı tasarlıyoruz. 

 

Tema sunumunun tamamını izlemek için www.denibdesign.org/basvuru.html linkinden kayıt yaptırabilirsiniz.

 

Anahtar Kavramlar:

Güzelleşmek
Serpilmek
Sürdürülebilirlik
Yenilenme
Dönüşüm
Kendi kendine yetebilen
İkinci şans 
Ekolojik lüks
Primal temele dönüş  
Holistik, tümden bakış
Güvenlik
El işçiliği ve el emeğine dönüş
Doğadan esinlenme

 

sky-triangel yellow-triangel