Trend Nedir?

BAŞLARKEN…

HAYATIN İÇİNDE TRENDLER

Trend sözcüğünün tam Türkçe karşılığı eğilim anlamına gelir. Moda ve akım sözcükleriyle ilişkili olmakla birlikte, trend daha çok bir toplulukta göze çarpacak ve dikkati çekecek derecede gözlemlenebilir bir yoğunluğun oluşmasıdır.

Trendler insan ya da doğanın oluşturduğu yönlendiriciler ve katalizörler aracılığıyla meydana gelir. Siyasi olaylar, göç, üretim arz-talep dengesi, sanatsal etkinlikler, savaşa karşı yönelimler, hastalıkların artmasıyla doğal beslenme ihtiyacı, gezegen seyahati, postmodernizm gibi günümüzdeki akımlar, kitle psikolojisi, tasarımda yeni bakış açıları, sermayenin yönetim değişikliği, üretim yöntemi değişiklikleri, teknolojik inovasyon ve  yol açtığı dönüşümler insani faktörlere örnek gösterilebilir.

2021 yılı pandemi, deprem, sel, şiddetli fırtınalar gibi doğal felaketler, iklim değişikliği, coğrafi değişimler, ham madde; doğal kaynakların azalması ya da yeni kaynakların bulunması gibi oluşumlara doğal faktörler denilebilir.

Tüm bunlar 30 yıla kadar uzayabilen öncü, büyük trendlerle yoğunlaşma alanı oluşturup, toplulukları etkiler, bazı trendler o kadar geniş alana yayılır ki, bu genişleme her alanda üreticiler tarafından değerlendirilir ve belli bir dönem için hayatın her alanında görülür, moda olarak karşımıza çıkar.

Özetle moda ve trendler dönemsel olarak değerlendirilir ve insan yaşamında farklılık yaratmaya, üretimi ve istihdamı desteklemeye, insanlığı monotonluk yerine sürekli bir devinimde bulunmaya yönlendiren sınırlı bir dönemi kapsayan olgudur. Moda giyimden otomobile, gözlükten gıdaya, sağlıktan turizme her alanda, o alanın özellikleri çerçevesinde oluşur. Trendleri oluşturan doğal ve insani etkenlerin sürekli değişmesi nedeniyle  moda belli aralıklarla yenilenir.

Akım kavramı  ise trendlerin oluşturduğu bir düşünceyi benimseyenlerin bir araya gelip toplulukları etkilemesidir. Moda olgusu içinde yer almaz fakat modayı etkiler. Etki süreleri modanın dönemsel değişimlerinden daha uzun sürebilir. Modernist akım, retro etkisi, country tarzı gibi örnekler verilebilir.

2024 Sonbahar/Kış uyku ve banyo tekstili alanındaki modasını tasarımcı vizyonu, trend yorumu ve çizimleriyle “DENİB DESIGN Ev ve Banyo Tekstili Tasarımı Yarışması” trendlerden ilham alınarak planlaması yapıldı.

Dünya çapında önemli bir pay alan Türk tekstil sektöründe uyku ve banyo tekstili üretimini, trendlerle, tasarımcı bakışıyla geleceğe taşıyacak olan DENİB DESIGN’ın bu yılki teması DÖNÜŞÜMÜN BÜYÜSÜ.

 

DÖNÜŞÜMLER…

2020 yılı başlayan pandemini etkisini 2021 yılı da devam ettirdi. Hayat koşulları kısmen normale dönse de eve kapanma devam etti. İş yapma biçimlerinin dijitalleşmeye evrilmesiyle insanlar daha çok evde vakit geçirmeye, çalışamaya başladı. Yeniden şehirlerde kuş sürülerinin, yunusların görülmesi, havanın temizlenmesi gibi doğadaki yenilenme insanları yeniden umutlandırdı. Seyahatlar azaldı. İnsanların evlerde daha çok vakit geçirmesiyle en fazla vakit geçirilen cihazlar akıllı telefonlar ve bilgisayarlar oldu. Özellikle oyun sektörü bu dönemde yükselişe geçti.  Evde geçirilen zaman ve daha çok yerelde kalan ama globale uzanan iş yapma şekilleri  yüzünden kendi geleneğinden doğan, doğayı çağrıştıran, evde konforlu hissettiren tasarımlar önem kazandı.

Goethe’nin dediği gibi ‘’Zorlukları aşmanın tek yolu yeni girişimlerde bulunmaktır.’’ Pandeminin hızlandırmasıyla beyaz yakalıların ofis dışı çalışmaya hızlı geçişi ve adaptasyon yaşaması konuşulmaya devam ediyor. Dijital dünya ile tanışan insanlar, dijital iletişimi ve ilişkiyi hızlı şekilde geliştirmeye başladılar. İletişim, ilişki ve iş-üretim süreçleri değişirken  sadece beyaz yakalılar değil, mavi, altın gibi her türden çalışan bu değişimin içinde yerini aldı.

Endüstri devriminden beri aynı mekanda farklı kişilikte ve özellikte insanı farklı dönemlerde farklı yönetim biçimleri ve kurallarla bir arada çalıştıran işyerleri yerini yarı zamanlı, hibrit , evde çalışma biçimlerine bıraktı. Bu dönüşüm yeni kurallar, yönetim ve organizasyon biçimlerine yol açacağı öngörülüyor…

Hem yaşam alanı hem ev, hem üretim yeri haline gelen evlerde konforlu, güvenli, rahat hissetmek önem kazandı. İşyerine, eve, eşyaya bakış değiştiği için  kentten uzaklaşma, şehirden uzak yaşamak ve çalışmak, evde 24 saat zaman geçirme ile ev modası ortaya çıktı.

24 saat çoğu insana fazla geldi ve insanlar kendilerini farklı ifade edebilmek için kendilerine dönmeye başladılar ve yeni bir yolculuğun eşiğine geldiler.

 

DÖNÜŞÜMÜN BÜYÜSÜ

Cumhuriyetimizin 100. yılında, ülkemiz güçlü tasarımlarla ev ve banyo tekstili alanında yeni bir döneme adım atıyor. Ardımızda kalan 100 yıllık geçmişin derin köklerini ve geleceğin umutlarını, yenilikçi, teknolojik ve minimalist bir yaklaşımla birleştiriyoruz.

Doğanın zengin olanaklarıyla teknolojinin çağdaş dokunuşunu harmanlıyoruz, sanal ile fiziksel dünyaları iç içe geçiriyoruz. Bu yeni çağda, «suya, toprağa ve yeşile saygı» sloganıyla ülkemizin zengin coğrafyasından ilham alarak konfor alanlarını tasarlıyoruz.

Ülkemizin büyülü atmosferini oluşturan su kaynaklarımız, anakara ve yeşil alanlarımızın eşsiz değerlerine odaklanan yarışmamızda, sürdürülebilirlik ilkesine bağlı kaynakları kullanmanın önemi büyük. Bu amaçla, ülkemizin ve dünyamızın bilinçli dönüşümüne katkı sağlıyoruz.

Ancak geleceğin dönüşümüne adım attığımızda, duygusal konforumuzun da değiştiğini fark ederiz. Minimalizm ise bu süreçte bizi abartılardan uzaklaştırarak işlevsel ve teknolojik gelişmelerle buluşturur. Malzeme ve dokunuşun ön planda olduğu bu yolda, takip ettiğimiz minimalist yaklaşım bizi daha ileriye taşır.

Denizli’nin öncülüğünde bu dönüşüme entegre edilecek; ev ve banyo tekstili alanındaki teknolojik gelişmeler, yeni yüzyılımızın en büyük etkileyicisi olacaktır. Tasarımda “yeni teknoloji, sürdürülebilirlik ve minimalizm” gibi ilkelerden ilham alarak, Denizli bu dönüşümün bir parçası haline gelecek ve dünyadaki moda trendlerine yön veren bir öncü konumuna yerleşecektir.