Sık Sorulan Sorular

Yarışma herkesin katılımına açık mıdır?

 • Hayır. Katılım ön koşulu;
  Üniversitelerin Güzel Sanatlar ve Sanat Tasarım Fakülteleri veya tekstil ile ilişkili bölümlerinde (Tekstil, Tekstil ve Moda Tasarımı, Moda Tasarımı, Tekstil Tasarımı, Geleneksel Türk El Sanatları, Moda Giyim Tasarımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Endüstri Mühendisliği, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı vb.) ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencisi veya mezunu olmak. (Mezuniyetin üzerinden 3 takvim yılı geçmemiş olması şartı aranmaktadır)

Online başvuru yerine başvurular elden ya da posta yolu ile teslim edilebilir mi?

 • Hayır, başvurular sadece online olarak  (denibdesign.org web sitesinden) kabul edilecektir.

Yarışmanın bir teması var mıdır?

 • Evet. Cumhuriyetimizin 100. yılında, ülkemiz güçlü tasarımlarla ev ve banyo tekstili alanında yeni bir döneme adım atarken, ardımızda kalan 100 yıllık geçmişin derin köklerini ve geleceğin umutlarını, yenilikçi, teknolojik ve minimalist bir yaklaşımla birleştiriyoruz. Ev ve banyo tekstili alanındaki teknolojik gelişmeler, yeni yüzyılımızın en büyük etkileyicisi olacaktır. Tasarımda “yeni teknoloji, sürdürülebilirlik ve minimalizm” gibi ilkelerden ilham alarak, Denizli bu dönüşümün bir parçası haline gelecek ve dünyadaki moda trendlerine yön veren bir öncü konumuna yerleşecektir.

Yarışma kategori içerikleri nelerdir?

 • “Ev ve Banyo Tekstili” adı altında iki farklı kategorilerdeki ürünlerden oluşmaktadır.
 1. Kategori Ev Tekstili: Yatak Örtüsü, Kırlent, Pike, Nevresim Takımı (nevresim, çarşaf, yastık kılıfı).
 2. Kategori Banyo Tekstili: El havlusu, Baş havlusu, Banyo havlusu, Bornoz, Peştamal, Banyo Paspası.

***Yarışmacıların başvurdukları her bir kategoride değerlendirilmeye alınabilmeleri için, kategorilerde belirtilen her bir ürünü tasarlamaları gerekmektedir.

*** Yarışmacı yarışmaya 2 kategoriden de başvuru yapabilir. Dereceye girmesi durumunda en yüksek puanı alan proje değerlendirilmektedir.

Pafta içerik ve ölçü nedir?

 • Yarışmada hikâye paftası, artistik çizim paftası ve teknik çizim paftası istenmektedir. Pafta ölçüleri 50×70 cm yatay olacak şekilde hazırlanmalıdır.

Hikâye panosu içeriğinde olması gereken bilgiler nelerdir?

 • Hikâye panosu içeriğinde olması gerekenler; rumuz, tema adı, manifesto, ilham kaynakları, görsel kaynak, ürün üretim teknik örnekleri, materyal örnekleri, doku örneği ve renk skalası yer almalıdır. (Kullanılan kaynak görsellerin Fikri ve Sınai Haklar Kanunu gereği görselin alındığı yer belirtilmelidir.)

Başvuru dosyası hangi formatta olmalıdır?

 • Başvurusu dosyası; PDF ve JPEG formatında hazırlanmalı, çözünürlüğü 300 DPI, RGB renk formatında olmalı, 32 MB’ı geçmemelidir.

Çizimlerin bilgisayarda yapılma zorunluluğu var mı?

 • Hayır. Hem artistik hem de teknik çizimler tercihine göre elle veya bilgisayarda yapılabilir.

Başvuru için grup projeleri kabul ediliyor mu?

 • Hayır, çalışmalar bireysel olmalı.

Yabancı uyruklu kişiler yarışmaya katılabilir mi? / Türkiye’de oturma izni olan yabancı uyruklu kişiler yarışmaya katılabilir mi?

 • Katılım için T.C. vatandaşı olma koşulu bulunmaktadır.

Yarışmaya katılmak için yaş sınırı var mıdır?

 • Evet. Öğrenciler için: 18 – 30 yaş arası gerçek kişiler (01.01.2005 ve öncesinde, 01.01.1993 ve sonrasında doğmuş olmak) olması gerekmektedir.

 

Diğer sorularınız için info@denibdesign.org veya info@ayyildiz.pro adresine mail atabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için şartnameyi inceleyebilirsiniz.